Dyskusyjny Klub Książki

PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIE DKK. 

Dnia 24 listopada o godzinie 16 00 odbyło się spotkanie opoczyńskiego DKK. Omawialiśmy na nim pozycję Włodzimierza Odojewskiego „… i poniosły konie”. Książka spotkała się z małym zainteresowaniem przybyłych uczestniczek, gdyż autor napisał ją w sposób „ciężki” do czytania. Jednakże została ona omówiona w sposób rzetelny i merytoryczny. Jej analiza została skwitowana tezą zaczerpniętą z kart książki, że na nienawiści nie da się nic zbudować.
Następne spotkanie w listopadzie. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

 

22770486_2018641145049278_7906447422320967228_o

Pierwsze powakacyjne spotkanie opoczyńskiego DKK.

26 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie naszego klubu. Omawiana była lektura „Holoubek – rozmowy”, spotkała się ona z dużym uznaniem klubowiczów. Przeniosła nas do świata Mistrza gdzie słowo i kultura odgrywały role pierwszorzędne. Dyskusja nad książką trwała ponad godzinę.
Następne spotkanie w październiku. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

22042339_2004968519749874_4056609752834751605_o

Ostanie spotkanie opoczyńskiego klubu DKK przed wakacjami.

Dnia 13 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Omawialiśmy na nim książkę Janusza Leona Wiśniewskiego „Miłość oraz inne dysonanse”. Pozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród klubowiczów i doprowadziła do ciekawej dyskusji na temat ludzkich losów oraz zachowania człowieka wobec tragedii życiowych.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, lektura prowokowała poruszanie coraz to nowszych wątków już niekoniecznie związanych z kartami powieści ale szukano odpowiedników w życiu codziennym.
Następne spotkanie we wrześniu. Serdecznie zapraszamy.

19095409_1954997998080260_8633074779173300863_o

Spotkanie DKK

Dnia 9 maja 2017 roku o godzinie 16 00 odbyło się spotkanie Opoczyńskiego DKK. Omawialiśmy na nim pozycję Jacka Dehnela „Balzakiana”.
Klubowiczki uznały, że książkę czyta się dość „ciężko” ale wartości i treści w niej przekazane są aktualne nie tylko w ustroju komunistycznym ale i dziś: wykorzystywanie drugiej osoby, „cwaniactwo” życiowe. Dyskusja nad poszczególnymi opowiadaniami była dość długa i dość dobrze wyczerpała temat.
Kolejne spotkanie naszego klubu odbędzie się w „Noc Bibliotek”. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

18320747_1938195393093854_1682602711185012361_o

Spotkanie DKK

Dnia 4 kwietnia 2017 roku o godzinie szesnastej odbyło się spotkanie opoczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem omawialiśmy pozycję „Happy Sally” autorstwa Sary Stridsberg. Książka spotkała się z krytyką członkiń klubu z powodu jej rozbieżności w czasie, nie ma w niej chronologii lecz dowolne przemieszczanie się w przestrzeni czasowej.Jednak na jej temat rozwinęła się dość ciekawa dyskusja.
Następne spotkanie już w maju. Serdecznie zapraszamy.

17546821_1289316437772009_8169598403647824264_o

2016 ROK

Spotkanie DKK

8 listopada odbyło się kolejne spotkanie opoczyńskiego DKK. Omawialiśmy na nim książkę Wendy Leigh – „Grace Kelly”. Na temat losów głównej bohaterki wywiązała się długa dyskusja, która trwała ponad 40 minut. Uczestniczki wróciły również do poprzedniej książki „Zapach miasta po burzy” autorstwa Olgierda Świerzewskiego. Nasz klub przyjął inną strategię omawiania książek: co miesiąc czytamy jedną książkę ale dyskutujemy o wszystkich, porównujemy je, znajdujemy cechy wspólne, analizujemy pod względem życia codziennego. Wraz z przybyciem do klubu pani Barbary atmosfera zrobiła się „żywsza” a dyskusje dużo „gorętsze”.

dkk-spotk

Dzień Kobiet w DKK

W dniu 8 marca odbyło się spotkanie opoczyńskiego DKK. Data nie jest przypadkowa – w klubie najaktywniejsze są kobiety toteż postanowiliśmy uczcić ten wyjątkowy dzień. Koordynator DKK Artur Gołuchowski sprawił członkiniom miłą niespodziankę i poczęstował je własnym wypiekiem.
Tematem comiesięcznego posiedzenia była książka Diane Durcet „Kobiety dyktatorów”. Wywołała ona dość spore emocje u czytelniczek. Wspólnie zastanawialiśmy się co kobiety pociąga w tak okrutnych mężczyznach: władza, poczucie bezpieczeństwa, iluzja szczęścia. Analizowaliśmy następujących dyktatorów: Benito Mussolini, Bokassa, Nicolae Ceausescu oraz osobę Lenina.
Członkinie klubu wyraziły chęć kontynuowania dyskusji nad książką w następnym miesiącu, z tego też powodu w kwietniu ciąg dalszy losów dyktatorów i ich wybranek.</p>

We wtorek 12 stycznia odbyło się spotkanie opoczyńskiego DKK.

Omawialiśmy na nim lekturę Dana Browna „Zaginiony symbol”. Powieść wywołała spore zainteresowanie wśród obecnych ze względu na aurę tajemniczości i ukrytą symbolikę. W drugiej części spotkania wraz z dyrektorem A. Śliwką zaproponowaliśmy klubowiczom nowość czyli lekturę „Absurdy PRL- u”. Jednak nie jest to tradycyjna książka a pozycja z platformy IBUK Libra, którą nasza Biblioteka udostępnia swoim czytelnikom zupełnie za darmo. Każdy z klubowiczów ma do przeczytania określoną część tekstu i na spotkaniu w lutym będziemy omawiać wyżej wymienioną pozycję.

dkk

Akcja Opoczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki”Czytamy najmłodszym” trwa nadal

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Opocznie.
W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas „0”, którym bajki czytali: pani wiceburmistrz Anna Zięba oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie Artur Gołuchowski i Zofia Konecka.
Dzieci usłyszały interpretacje wierszy i bajek, m.in. „Kurczę blade”, „Muchy w nosie”, „Śpiąca królewna”, „Miś Uszatek”, „Ptasie plotki” – wiersz ten wzbudził dużo pozytywnych emocji, gdyż opowiadał o perypetiach ptaszka zięby. Uczestnicy spotkania żywo reagowali na czytane teksty oraz chętnie uczestniczyli w rozmowach inicjowanych przez panią wiceburmistrz bądź pozostałych czytających.
Na zakończenie wizyty uczniowie wraz z wychowawcami wręczyli czytającym pamiątkowe dyplomy i zaprosili na kolejne spotkanie.
Serdecznie dziękujemy pani wiceburmistrz Annie Ziębie za to, że kolejny raz wsparła akcję czytania dzieciom.


Spotkanie w Przedszkolu w Mroczkowie Gościnnym

Dnia 3 06 2015 o godzinie 8:45 w ramach kontynuacji naszej akcji promującej Opoczyński DKK i MBP w Opocznie wraz z panem Burmistrzem Andrzejem Kacprzakiem odwiedziliśmy przedszkole w Mroczkowie Gościnnym.
Na otwarcie spotkania pan Burmistrz złożył wszystkim dzieciom życzenia z okazji Dnia Dziecka i podarował i m cukierki. Od tego momentu zaczęliśmy oficjalna część lekcji.
Czytanie bajek zainaugurowaliśmy Słoniem Trąbalskim J. Tuwima, następnie przybliżyliśmy dzieciom historię i zwyczaje panujące w Meksyku pozycją Co kraj to obyczaj a zakończyliśmy czytaniem Zabawy w kolory .
Jako, że byliśmy w grupie przedszkolnej nie mogło zabraknąć książek zabawek, które dzieciom sprawiły największa radość. Były to następujące tytuły Łódź, Niepokonany złomek, Domek pieska, W gospodarstwie.
Wraz z nastaniem godziny 9:30 musieliśmy pożegnać sympatyczne dzieciaki. Jednak zapewniliśmy ich z panem Burmistrzem, że na pewno do nich wrócimy.

Spotkanie DKK – 12.05.2015

Dnia 12 05 2015 roku w MBP w Wypożyczalni dla Dorosłych odbyło się comiesięczne spotkanie miłośników dobrej lektury zrzeszonych w opoczyńskim DKK. Omawiana była książka Carlosa Ruiza Zafona Więzień Nieba , przywitaliśmy również nowego klubowicza, który wyraził chęć uczestnictwa w naszych zebraniach. Powieść Zafona wywołała jak to zwykle bywa mieszane uczucia jedni uważali, że to wciągająca lektura, inni mieli do niej stosunek negatywny twierdząc, iż jest tendencyjnie napisana i jest jedną z wielu powieści w takim gatunku.
W dalszej części spotkania omówiliśmy sprawy organizacyjne i uznaliśmy, że nasze spotkania będą odbywać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 16. Ma to na celu ułatwienie zapamiętania daty kolejnego spotkania.
W części zamykającej wtorkowe posiedzenie nastąpiło zdanie wypożyczonych książek i zaopatrzenie się w nowa lekturę, której autorem jest Antoni Libera a tytuł jej brzmi Godot i jego cień.

 

Spotkanie w Przedszkolu nr 2

W dniu 15.04.2015 w ramach promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie oraz opoczyńskiego DKK o godzinie 9 30 odbyło się głośne czytanie bajek dzieciom z Przedszkola nr 2 w Opocznie. Do przedszkola przybyliśmy w trójkę pani Anna Zięba, zastępca Burmistrza Opoczna, dyrektor MBP w Opocznie Andrzej Śliwka oraz koordynator opoczyńskiego DKK Artur Gołuchowski.
Zanim rozpoczęliśmy spotkanie z dziećmi porozmawialiśmy z panią dyrektor przedszkola o infrastrukturze oraz planach na przyszłość dotyczących tej placówki.
Punktualnie o godzinie 9 30 rozpoczęliśmy zajęcia z dziećmi. Przeczytaliśmy następujące bajki Małpa w kąpieli Aleksandra Fredry oraz Muzykanci z Bremy.
Po przeczytaniu bajek dzieci dyskutowały z nami na temat zachowania małpki oraz o zwierzętach, które są źle traktowane przez właścicieli, jak to miało miejsce w bajce Muzykanci z Bremy. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się książki zabawki Domek pieska, Urodziny Misia i wspomniani Muzykanci z Bremy.
Spotkanie trwało około półtorej godziny, na zakończenie dzieci wraz z wychowawczyniami pożegnały się z nami bardzo serdecznie. Mamy nadzieję, że zgłoszą się do nas następne przedszkola i będziemy mogli poczytać maluchom.

Spotkanie DKK – 14.04.2015

Opoczyński DKK we wtorek, 14.04.2015 roku spotkał się na kolejnym popołudniu z książką. Tym razem tematem dyskusji była pozycja „Tajemniczy opiekun” autorstwa Jean Webster.
Książka spotkała się z różnym przyjęciem. W swej tematyce jest ona raczej skierowana do kobiet,  męskiej części klubu nie przypadła ona do gustu. Podobne rozbieżności w sprawie odbioru książki wystąpiły już przy „Batalionie czołgów”, w tym przypadku to była typowo „męska” pozycja.
Jednakże dyskusja nad książką była ciekawa i długa. Członkinie klubu znalazły w niej wiele wątków, które zmusiły je do refleksji nad stanem psychicznym i duchowym głównej bohaterki.
Książki dostarczane do naszego klubu nie są pozycjami prostymi, dlatego wymagają szerszej interpretacji i skupienia podczas czytania.
Na następnym spotkaniu pochylimy się nad „Więźniem nieba” Carlosa Ruiza Zafona.

Spotkanie DKK – 3.03.2015

Dnia 03.03.2015 roku o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie odbyło się spotkanie Opoczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie klubu. W związku z tym, iż w tym roku przypada pierwsza rocznica istnienia Opoczyńskiego DKK spotkanie swoją obecnością zaszczyciła Przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego pani Maria Barbara Chomicz.
Tytułem książkowym omawianym na wtorkowym zebraniu był Batalion czołgów – Josefa Skvoreckyego. Książka spotkała się z dość chłodnym przyjęciem, ponieważ w naszym klubie większość stanowią kobiety i książki o tematyce wojskowo – wojennej nie są ich ulubionym rodzajem literatury.
Po skończeniu dyskusji nad książką poruszyliśmy temat spotkania autorskiego z wybranym pisarzem lub poetą. Wspólnie ustaliliśmy, że chcemy zaprosić panią Małgorzatę Gutowską – Adamczyk, autorkę m. in. sagi „Cukiernia pod Amorem”. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Drugie spotkanie Opoczyńskiego DKK

We wtorek 4 marca 2014 r w Czytelni multimedialnej MBP w Opocznie odbyło się drugie spotkanie Opoczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była tym razem powieść Barbary Kosmowskiej „Ukrainka”. Opinie członków Klubu na temat powieści były podzielone, jednakże sama opowieść wzbudziła duże zainteresowanie. Pomimo trudnego języka i fabuły pozycja została uznana za godną polecenia. Następne spotkanie Klubu zaplanowano na 15 kwietnia 2014 r.

Pierwsze spotkanie Opoczyńskiego DKK

Dnia 11 lutego 2014 roku o  godzinie 15.00  w MBP w Opocznie obyło się inauguracyjne spotkanie opoczyńskiego DKK.

Podczas spotkania najpierw omówiono sprawy organizacyjne, m. in.  terminy spotkań i godzinę, o której miłośnicy książek mogliby się spotykać. Nastąpiło także zapoznanie się uczestników DKK.

Następnym punktem spotkania była ocena  i dyskusja na temat książki „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel.  Klubowiczów najbardziej poruszyła sprawa dotarcia głównego bohatera – Tomasza, człowieka z nizin, do tak wysokiego stanowiska. udało mu się to dzięki intrygom i kombinacjom. Członkowie Klubu uzgodnili, że książka jest godna uwagi i warta przeczytania, jednak jeden szczegół burzy przyjemność czytania. Autorka rozciągnęła narrację i wśród dyskutantów było to głównym, obok objętości książki, problemem.

Spotkanie trwało półtorej godziny. Zebrani otrzymali egzemplarze następnej klubowej pozycji – „Ukrainki” Barbary Kosmowskiej i będą ją czytać do 4 marca, kiedy to odbędzie się następne spotkanie Klubu.

 Rusza opoczyński Dyskusyjny Klub Książki

                W ramach współpracy z WBP w Łodzi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie swą działalność rozpoczął Opoczyński Dyskusyjny Klub Książki. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnictwo w klubie jest całkowicie darmowe i jest skierowane do osób będących pasjonatami czytania.

                Spotkania będą obywać się raz w miesiącu w budynku MBP w Opocznie Plac Kościuszki 15. Celem działalności Klubu jest aktywizacja czytelników polegająca na wspólnej dyskusji na temat wybranych książek, recenzowaniu ich oraz udziału w spotkaniach autorskich. Planowane jest, iż każdy uczestnik należący do opoczyńskiego DKK otrzyma egzemplarz książki do przeczytania. Po dyskusji omówione książki będą zwracane opiekunowi Klubu w bibliotece.

             Dyskusyjny Klub Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z biblioteki publicznej. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Jak zostać uczestnikiem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki?

1. Należy skontaktować się z moderatorem Klubu, który powstał przy MBP w Opocznie zgłosić swoją chęć uczestnictwa.

2. Należy wypełnić oświadczenie uczestnika i przekazać je moderatorowi Klubu.

3. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. U. 1997, Nr 133, poz. 883) należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w oświadczeniu uczestnika, a także na wykorzystanie do publikacji nadsyłanych w trakcie pracy nad projektem zdjęć i materiałów w celach programowych DKK.

3. Po zatwierdzeniu zgłoszenia moderator przekaże jeden egzemplarz książki, która będzie omawiana na najbliższym spotkaniu.

4. Należy przyjść na umówione spotkanie DKK i podyskutować wraz  z innymi uczestnikami o wrażeniach po przeczytanej książce.

Koordynatorem opoczyńskiego DKK jest Artur Gołuchowski, pracownik Wypożyczalni dla dorosłych.

Tel. kontaktowy 44 755 30 73.

1.