Noc Bibliotek 2017

cze 06 2017

Noc Bibliotek 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie przebiegała pod hasłem „Czytanie porusza”.

Rozpoczęło ją spotkanie z Krystyną Wieczorek, autorką serii książek „Młyn na Stawkach”. Wieczór autorski był okazją do podzielenia się własnymi opiniami na temat odbioru twórczości pani Krystyny przez czytelników.  Autorka usłyszała od zebranych wiele ciepłych słów i zachwyciła wszystkich niezwykłą pogodą ducha.

Hasło Nocy Bibliotek „Czytanie porusza” było motywem przewodnim zajęć dla dzieci i rodziców zorganizowanych przez Oddział dla dzieci. Wśród atrakcji nie zabrakło konkursów z nagrodami ufundowanymi przez bibliotekę oraz PGK w Opocznie. Dużą popularnością cieszyły się gry i zabawy dla maluchów, malowanie buziek oraz czytanie w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Wyjątkowym momentem tegorocznej Nocy Bibliotek było uhonorowanie najaktywniejszych czytelników biblioteki. Nagrody książkowe otrzymały dwie czytelniczki biblioteki, w kategorii osób dorosłych p. Katarzyna Banasik, w kategorii dzieci i młodzież – Maria Wieruszewska. Na scenie prezentowali się również poeci OKL „Nad Wąglanką”. Nawiązując do hasła Nocy Bibliotek „Czytanie porusza” oraz do obchodów Roku Reymonta w województwie łódzkim na scenie zabrzmiały fragmenty „Chłopów” polskiego noblisty.

Tradycją obchodów Nocy Bibliotek w MBP w Opocznie są koncerty organizowane na letniej scenie obok biblioteki. Licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać artystów Studia 107 Band, koncertu  Marcina Snokowskiego oraz Macieja Smolucha a także występu gwiazdy polskiego bluesa Adama Kulisza.

Dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się również warsztaty czerpania papieru przygotowane przez firmę ART-PAPIER.

Nocy Bibliotek towarzyszyły akcje czytelnicze – „Zwróć książkę, nie płać kary!”, „Zapisz się do biblioteki za darmo”, „Przynieś książkę do biblioteki”. Nie zabrakło również poczęstunku przygotowanego przez pracowników biblioteki: pysznych pierogów, chleba ze smalcem oraz okolicznościowych pierników.

W tę wyjątkową noc bibliotekę odwiedzili opoczyńscy samorządowcy z Burmistrzem Rafałem Kądzielą na czele.

O oprawę muzyczną i wizualną koncertów zadbało Studio 107. Sponsorami Nocy Bibliotek byli: Gmina Opoczno, Ceramika Paradyż, AGRO-WIKT,  Firma EXPO-DREW, firma WOY, Lewiatan, Majsterek,  PPHU BUD-TRANS, Drukarnia Konrad Jamorek, Cergres oraz firma ART-KOM.