Oj działo się, działo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie !

Cze 13 2019

W dniach 1 – 9 czerwca 2019 r. byliśmy świadkami największego dorocznego święta  dla dzieci, które jest największym świętem „młodych czytelników”: XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Nasza placówka także w tym roku włączyła się do tej kampanii promującej czytanie. Tydzień był bardzo obfity w wydarzenia i zaangażowanie pracowników biblioteki.
Zaprosiliśmy do świętowania z nami szkoły i przedszkola.
Miłym akcentem było uczestnictwo w naszych imprezach lokalnych osobistości, władz samorządowych i mediów.

4 czerwca gościła u nas prezes PGK Beata Wiktorowicz,
która wraz z dyrektorem biblioteki Jerzym Misiurskim, czytała wiersze Juliana Tuwima dzieciom
z Przedszkola nr 2 w Opocznie.W nagrodę za uważne słuchanie przedszkolaki otrzymały słodki upominek. Również w tym  dniu,  uczniom klasy III ze Sz. P. w Mroczkowie Gościnnym czytali,
dyrektor  MBP w Opocznie Jerzy Misiurski i instruktor Zofia Konecka.

5 czerwca  starszy kustosz biblioteki Małgorzata Brola wraz z panią strażak Justyną Seligą z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Opocznie odwiedziły Punkt Przedszkolny „Tęczowy Zakątek” – grupę „Gwiazdeczki” przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Bielowicach oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dzielnej. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały krótkiej opowiastki Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek została strażakiem” oraz innych utworów, które przybliżyły prace strażaków. Następnie  odpowiadały na pytania pani strażak związane z przeczytanym tekstem.
Wielką atrakcją dla malutkich słuchaczy było przymierzenie hełmu aby mogły poczuć się strażakiem.
Taki sposób prezentacji lektury dla najmłodszych był wyjątkowym przeżyciem.

W ogólnopolską akcję czytania dzieciom włączyła się również Powiatowa Komeda Policji w Opocznie.
5 czerwca w naszej bibliotece gościliśmy Komendanta Powiatowego  Policji w Opocznie mł. insp. Konrad Kobierskiego.
Maluchy z Przedszkola nr 5 wysłuchały z wielką uwagą treści wierszy czytanych przez komendanta oraz dyrektora Jerzego Misiurskiego.
Na koniec milusińscy otrzymali upominki od komendanta, które będą przypominały o spotkaniu w bibliotece.

6 czerwca w Filii bibliotecznej w Mroczkowie Gościnnym dzieciom kl. 0a, i 0b czytali dyrektor MBP w Opocznie Jerzy Misiurski i instruktor Zofia Konecka.
Przeczytali ,,Legendę o smoku wawelskim”, ,,Wiersze” Juliana Tuwima. Serdecznie podziękowania należą: Ewie Makuch, Anatolii Skalskiej za przyłączenie się do akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Z  okazji Ogólnopolskiego  Tygodnia Czytania Dzieciom, 6 czerwca Szkołę Podstawową w Libiszowie zaszczycili swą obecnością: zastępca Burmistrza w Opocznie Tomasz Łuczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie, Jerzy Misiurski oraz instruktor Zofia Konecka. Przedszkolaki i uczniowie klasy II wysłuchali bajek oraz  wierszy.

W tym roku nasza biblioteka wraz ze Szkołą Podstawową  nr 2 dołączyła do IV edycji czytelniczej w Polsce „Jak nie czytam, jak czytam”.
Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców.W akcji wzięło udział 50 uczniów kl. I-III.
7 czerwca przed umówioną godziną 10-tą dotarli wraz z opiekunkami do parku na Placu Kościuszki, gdzie wyznaczono miejsce czytania.
Przy fontannie dzieci  rozłożyły się wygodnie na poduszkach i po prostu oddały się lekturze. Każdy mógł wybrać coś dla siebie w przyniesionych z biblioteki książeczkach.
Do akcji zachęcili również dyrektorzy zaprzyjaźnionych z biblioteką placówek: dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Zdzisław Miękus. Mamy nadzieję, że wnieśliśmy naszą małą cegiełkę do pobicia rekordu w czytaniu w jednym momencie.