Prelekcja z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Lis 28 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie włączyła się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 27 listopada br. w naszej książnicy gościł p. Wiktor Pietrzyk, pracownik Muzeum Regionalnego w Opocznie. Na spotkanie przybyli uczniowie VII kl. Szkoły Podstawowej nr 2 w Opocznie wraz z wychowawczynią p. Renatą Jurek. Organizatorką imprezy była Elżbieta Koćmiel, pracownik Czytelni.

Pan Wiktor wygłosił bardzo ciekawą prelekcję o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości, połączoną z prezentacją multimedialną. Wspominał o III rozbiorze Polski w 1795 r, po którym nasza ojczyzna zniknęła z mapy świata. Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. Mimo licznych powstań, wielu stoczonych bitew i oporu przeciwko zaborcom, dopiero w 1914 r. pojawiła się nadzieja na odzyskanie kraju, dogodna ku temu sytuacja militarno-polityczna, wybuch Wielkiej Wojny. Przytoczył nazwiska Wielkich Polaków, którzy widzieli konieczność wskrzeszenia państwa polskiego (Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty).

W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Pan Wiktor opowiedział też zebranym, jak wyglądała droga do niepodległości na ziemi opoczyńskiej. Wspominał, iż świętowanie obchodów niepodległości odbywało się na Placu Kościuszki.

Na zakończenie spotkania pan Wiktor Pietrzyk zaprosił obecnych do Muzeum Regionalnego w Opocznie do obejrzenia wystawy „Opoczyńskie drogi do Niepodległości”.