Spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży, Agnieszką Tyszką

maj 09 2017

W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek w Polsce – 9 maja 2017 r. Oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie gościł autorkę powieści dla dzieci i młodzieży – Agnieszkę Tyszkę.

Podczas spotkania pani Agnieszka mówiła, że w życiu ma szczęście robić to co lubi, gdyż pisarstwo to jej hobby, które przerodziło się w pracę zawodową. Drugą pasją pani Agnieszki jest ogrodnictwo. Jak sama twierdzi z przyjemnością oddaje się pracom w ogrodzie, zaś rośliny dodają jej energii do życia. Pisarka opowiadała o swym dzieciństwie w położonym na skraju lasu domu dziadków. Lata spędzone „w towarzystwie leśnych elfów, duszków i wróżek” stanowiły inspirację dla kilku powieści i bajek.

Zapytana przez zgromadzoną na spotkaniu młodzież o to skąd bierze pomysły na kolejne książki odpowiada, iż historie ich bohaterów rodzą się w rozmaitych, często bardzo nietypowych sytuacjach. Czasem wystarczy historia zasłyszana w pociągu, innym razem jest to wspomnienie z lat dziecięcych, a niekiedy pomysł przychodzi do głowy podczas snu. Wówczas, bez względu na porę pani Agnieszka zasiada do komputera i przenosi na karty książek pełne humoru historie.

Do napisania kilku powieści, m.in. „Kredensu pod Grunwaldem”, „Nawijki na Skypie” czy „Mejli na miotle” były wydarzenia historyczne i legendy. Autorka chętnie wplata wątki historyczne w fabułę swoich powieści. Pomysłów dostarczają również pani Agnieszce córki, które są zarazem pierwszymi i najsurowszymi recenzentami jej książek.

Agnieszka Tyszka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorką powieści, bajek, opowiadań oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie posiada duży zbiór powieści pani Agnieszki. Zapraszamy!P1020480 P1020484 P1020490 P1020492 P1020501 P1020504 P1020508 P1020517 P1020518