ODSŁUCHAJ

Spotkanie z etnografem panem dr Janem Łuczkowskim

Opublikowano dn. 08.04.2019
Autor: BIBLIOTEKA OPOCZNO

Wielkanoc coraz bliżej…Przygotowania do tych najważniejszych dla chrześcijan świąt i uroczystych dni celebrowanych przez wiernych w pełni.

O obrzędach, zwyczajach postnych i wielkanocnych w regionie opoczyńskim opowiadał w Miejskiej Bibliotece Publicznej 5 marca 2019 r. pan dr Jan Łuczkowski. Tego wybitnego opocznianina, społecznika, propagatora kultury ludowej i folkloru nie trzeba przedstawiać. Pan dr Łuczkowski w sposób niezwykle ciekawy i obrazowy mówił o znaczeniu religijnym, ale też kulturowym tego święta, co w nim stałe, a co się zmienia i wyróżnia nasz region. Młodzież biorąca udział w spotkaniu słuchała z niezwykłym zainteresowaniem o poszanowaniu tradycji i kultury ludowej. Miejmy nadzieję, że wiele wielkanocnych zwyczajów i obrzędów przetrwa długie lata, dając świadectwo kultury naszych pokoleń.