Warsztaty dziennikarskie w Filii bibliotecznej w Petrykozach

Sty 23 2018

SPOTKANIE Z JERZYM MISIURSKIM –
Promocja czytelnictwa w oparciu o książki z PACZKI LITERACKIEJ.

Temat spotkania „Jak zrobić dobry wywiad?”

W związku z otrzymaniem przez naszą bibliotekę ciekawych publikacji w ramach „Paczki Literackiej” – projektu realizowanego przez Wydawnictwo Agora, nasz księgozbiór wzbogacił się jesienią 2017 roku o dwa audiobooki i 21 pozycji książkowych. Ten piękny i cenny dar zainspirował naszych czytelników – zarówno dorosłych, jak i młodzież do czytania, a tym samym do popularyzacji czytelnictwa. Starsi czytelnicy chętnie czytają „Andersa życie po Monte Cassino” „Anoda, Kamień na szańcu ”, „Moskaliki…”, „Breakout absolutnie”, „Hitman” itp.
Młodych czytelników natomiast, szczególnie zainteresowały publikacje, w których dominowały wywiady Marka Niedźwieckiego, Michała Ogórka czy też Roberta Janowskiego. Chcąc zachęcić ich do głębszej analizy oraz zapoznania się z pozostałymi publikacjami bibliotekarka Małgorzata Telecka zorganizowała w dniu 16 stycznia 2018 r. spotkanie z Panem Jerzym Misiurskim, dyrektorem MBP w Opocznie, ale przede wszystkim dziennikarzem radiowym – absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim – który wprowadził uczniów klasy VII SP w Petrykozach, w świat dziennikarskich wywiadów i reportaży.


Uczniowie w oparciu o przeczytane książki – „Zapraszamy do Trójki”, „ Nie wierzę w życie pozaradiowe”, „Reporterka”, „Muzyka mojego życia”, zadawali gościowi pytania dotyczące tematyki oraz warsztatu wywiadów radiowych. Pan Jerzy chętnie udzielał odpowiedzi, dawał wskazówki jak należy przygotować się do przeprowadzenia wywiadu, zwracał uczniom uwagę na kulturę osobistą i odpowiednie zachowanie osoby przeprowadzającej wywiad, poprawne formułowanie pytań a przede wszystkim na szacunek wobec osoby, z którą rozmawiamy.
W trakcie spotkania uczniowie poznali rodzaje wywiadów (prasowy, radiowy, telewizyjny), ich cechy, cele, a także typy wywiadów (informacyjny, publicystyczny, w postaci rozmowy, w postaci konwersacji) dowiedzieli się też ,co to jest „wywiad rzeka”. Usłyszeli również o etapach pracy nad wywiadem, poznali przydatne zwroty, jak należy zredagować wywiad, jeśli nie jest przeprowadzany na żywo, a także dowiedzieli się jak ważną sprawą jest jego autoryzacja przed publikacją. Uczniów interesowało co lub kto może być inspiracją wywiadu. Pan Jerzy Misiurski opowiadał o swoich wywiadach, ich tematyce, własnych odczuciach i sposobach na pokonanie stresu. Zachęcał młodzież do samodzielnego przeprowadzenia wywiadu – na początek z własnymi rodzicami- a także do czytania innych publikacji np. ”Dziennikarskich Hitów” czy ”Breakout absolutnie”–opowiadając o posiadanym przez siebie zdjęciu Tadeusza Nalepy, które wylicytował w ramach akcji charytatywnej. Wychowawczyni klasy VII Pani Agnieszka Dziubek, poleciła uczniom napisanie w domu wywiadu publicystycznego. Z całą pewnością przydadzą im się rady i wskazówki naszego gościa. Spotkanie zaplanowane było na jedną godzinę, lecz z racji szerokiej tematyki, zainteresowania uczniów a przede wszystkim barwnej i interesującej prezentacji przez Pana Misiurskiego, przedłużyło się do dwóch godzin. Uczniowie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym spotkaniu, którego tematyka dotyczyłaby felietonu.

Małgorzata Telecka /GBP w Białaczowie, Filia w Petrykozach/