Czy powstanie film o Opocznie?

paź 24 2017

Niewykluczone, że wśród młodego pokolenia opocznian mamy przyszłego autora scenariusza bestsellerowego filmu lub serialu o naszym mieście. Przynajmniej tak twierdzi pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy i producent – Zbigniew Masternak, który 20 października 2017 r. odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w Opocznie.

Podczas spotkania z młodzieżą z kl. II d Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie Zbigniew Masternak  zdradzał sekrety warsztatu scenarzysty. Młodzież dowiedziała się czym jest i jak powinien być skonstruowany scenariusz, co to jest punkt zwrotny. Gość omówił konstrukcję głównego bohatera i bohaterów drugiego planu oraz sposób pisania dialogów.

W drugiej części warsztatów młodzież przystąpiła do pisania własnych scenariuszy filmów, których miejscem akcji miało być Opoczno. Efektem pracy uczestników warsztatów jest sześć różnorodnych pomysłów na ekranizacje, których tłem jest nasze miasto.

Zbigniew Masternak jest autorem autobiograficznego cyklu powieściowego „Księstwo. W latach 2006-2008 ukazały się trzy księgi  cyklu: „Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”. W 2012 r. na podstawie trylogii powstał film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Wydaną w 2014 roku powieść „Nędzole” zamierza zekranizować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Wiele spośród książek autora doczekało się przekładów na języki obce: niemiecki, rosyjski, ukraiński, bułgarski, serbski, macedoński, mongolski.

Oddział dla dzieci MBP w Opocznie dziękuje serdecznie paniom Anecie Wijata i Iwonie Pęczek za przyjęcie zaproszenia i udział w warsztatach.