Spotkanie z członkami ZLP

Cze 27 2018

21 czerwca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie odbyło się spotkanie autorskie z członkami Związku Literatów Polskich – Izabelą Zubko i Stanisławem Stanikiem. Podczas spotkania prowadzonego przez dr Jana Łuczkowskiego zebrani goście mieli okazję poznać osobę poety, prozaika i krytyka literackiego pochodzącego z ziemi Opoczyńskiej. Wspominał on czasy dzieciństwa i szkolnej młodości na tym terenie, opowiadał o źródłach, które wykorzystuje w swojej twórczości.

Dr Jan Łuczkowski wspominał znajomość poety z Bolesławem Wojewódzkim oraz wkład, jaki Stanisław Stanik włożył w powstanie opoczyńskiego Muzeum Regionalnego. Poeta z kolei wspominał swoją pracę w Kielcach, Radomiu, Warszawie. Opowiadał o spotkaniach z niezwykłymi ludźmi – Świętym Janem Pawłem II,  Jarosławem Iwaszkiewiczem, Czesławem Miłoszem. Stanisław Stanik wspominał również sierpień 1968 r., kiedy to uczestniczył w koronacji obrazu w Studziannie.

Podczas spotkania zebrani goście mieli okazję usłyszeć wiersze poety w wyjątkowej interpretacji Izabeli Zubko. Opowiadała ona również o pracy ze Stanisławem Stanikiem nad wywiadem-książką „Mały pisarczyk z Małoszyc”, przybliżała jego postać oraz twórczość.

Wyjątkowym podsumowaniem spotkania było wręczenie poecie dyplomu Związku Literatów Polskich z okazji 50-lecia pracy twórczej oraz działalności literackiej.